Argentína dél-amerikai ország. A Föld nyolcadik legnagyobb állama, közel végighúzódik a fél dél-amerikai kontinensen. Határos Chilével, Uruguay-jal, Paraguay-jal, Brazíliával és Bolíviával.
Dél-Amerika délkeleti részén helyezkedik el. Keletről az Atlanti-óceán, nyugatról Chile, északról Bolívia és Paraguay, északkeleten pedig Brazília és Uruguay határolja.
Földrajz [szerkesztés]
Domborzat [szerkesztés]
Hatalmas kiterjedése miatt az ország felszíne igen változatos. Három nagy tájegysége:
-
Paraná-alföld vagy La Platá-alföld: az északi határ és a Río Colorado, illetve az Atlanti-óceán és az Andok előhegyei, a Monte vidékéig terjedő, 250 m tengerszint feletti magasságot sehol sem meghaladó síkság. Az alföld helyén található tengeröblöt a harmadidőszak végén a Brazil felföldről és az Andokból lefutó folyók töltötték fel, majd felszínét a negyedidőszakban lösz borította. Argentína legnagyobb és legjelentősebb nagytája. Éghajlata és növényzete alapján három résztájra osztható:
-
Pampa: a terület déli része, mérsékelt övi sztyepp. A nedves pampa (Buenos Aires tágabb körzete) a föld legkiválóbb gabonatermő tájai közé tartozik. Eredetileg ez a vidék is fátlan volt, jelenleg az utak mentén és a településeken az ember által messziről hozott fafajták élnek. A belső, szárazabb vidékeken (száraz pampa)nagyarányú állattenyésztés folyik. Az asztalsimaságú Pampa két szigethegye a Serra del Tandil és a Serra de la Ventana.
-
Gran Chaco: A kelet felé lejtő, egyenetlen síkság északon a Paraná és az Andok között terül el; szubtrópusi sztyepp. A Gran Chaco viszonylag száraz vidék, ingadozó vízjárású folyókkal, lefolyástalan tavakkal. Gyakori a tövises bozót. Jellegzetes fája a quebracho.
-
Argentin Mezopotámia: a Paraná és az Uruguay folyók közti terület. Délen mocsaras, északkeleten, Misiones tartomány területén már a Brazil-felföld része dombos, trópusi jellegű esőerdő. Jellegzetes növénye a yerba, melyből az argentin nemzeti ital, a maté-tea készül.
-
Hegyvidék Bolíviától Tűzföldig: két része a Száraz- vagy Belső Pampa (Monte) és az Andok keleti része, a Keleti-Kordillera és a Nyugati-Kordillera kis része. A száraz hegyvidékek völgyeiben a magas hegyek olvadékvizeiből táplálkozó folyók alakítanak ki oázisokat. Ezek némelyike kiváló szőlőtermő terület. A gyümölcstermesztés is nagyarányú. Északon Jujuy tartomány már az Andok magas központi fennsíkján, az Altiplanon fekszik. Délebbre, a Patagóniát nyugatról határoló hegyvidéken nagy glaciális tavak alakultak ki: Lago Argentino, Lago Viedma és mások. Ezek környezete helyi fajtákból álló örökzöld erdő. A folyókban lazac és pisztráng él.
-
Patagónia: táblás vidék a Río Coloradótól déli irányba egészen a Tűzföldig. Magassága 100–1500 m között változik. Az Andokból az Atlanti-óceánba tartó folyók tagolják. Mivel a csapadékot hozó nyugati szeleket az Andok árnyékolja, viszonylag száraz az éghajlata. Délre haladva egyre hűvösebb, de az óceán közelsége óvja a szélsőségektől. A köves, sovány talajon nagybirtokok alakultak ki. A népsűrűség itt alacsony. Egészen délen, a Tűzföldön több a csapadék, örökzöld erdők alakultak ki.
Argentína legmagasabb pontja a 6962 m magas Cerro Aconcagua.
Argentína
Argentína Dél-Amerika délkeleti részén található. Területe Brazília után a kontinensen a második legnagyobb; 2.777.409 km², amivel egyike a föld legnagyobb területű országainak. Népessége területéhez képest nem túl magas, csupán csak 37 millió fő. Fővárosa Buenos Aires, ahol a lakosság csaknem egyharmada tömörül (12 millió fő). Öt országgal határos: Uruguay-jal, Brazíliával, Paraguay-jal Bolíviával és Chilével. Az ország államformája elnöki köztársaság, a 23 tartomány és a főváros alkotja a közigazgatási egységeket. Javarészt az ország északi és középső részén találunk jelentősebb településeket, ezek: Córdoba, Rosario, Mendosa, La Plata és Tucumán. Hivatalos fizetőeszközként az argentin peso-t használják. A népesség 97%-a európai „hódítók” (spanyolok, olaszok) leszármazottja, 2 % mesztic és a fennmaradó 1% indián. A nemzeti (hivatalos) nyelv a spanyol, de sokan beszélik még az angol, olasz és német nyelvet. A vallási összetételben homogénnek tekinthető, a népesség 92%-a római katolikus, ami a keresztény hittérítéseknek köszönhető elsősorban. A zsidók és a protestánsok 2-2%-ban képviseltetik magukat.
Argentina (i /ˌɑrdʒənˈtiːnə/), officially the Argentine Republic (Spanish: República Argentina, pronounced [reˈpuβlika arxenˈtina]), is the second largest country in South America by land area, after Brazil. It is constituted as a federation of 23 provinces and an autonomous city, Buenos Aires. It is the eighth-largest country in the world by land area and the largest among Spanish-speaking nations, though Mexico, Colombia and Spain are more populous.
Argentina's continental area is between the Andes mountain range in the west and the Atlantic Ocean in the east. It borders Paraguay and Bolivia to the north, Brazil and Uruguay to the northeast, and Chile to the west and south. Argentine claims over Antarctica, as well as overlapping claims made by Chile and the United Kingdom, are suspended by the Antarctic Treaty of 1961. Argentina also claims the Falkland Islands (Spanish: Islas Malvinas) and South Georgia and the South Sandwich Islands, which are administered by the United Kingdom as British Overseas Territories.
A recognised middle power,[9] Argentina is Latin America's third-largest economy,[10] with a high rating on the Human development index.[8] Within Latin America, Argentina has the fifth highest nominal GDP per capita and the highest in purchasing power terms.[11] Analysts[12] have argued that the country has a "foundation for future growth due to its market size, levels of foreign direct investment, and percentage of high-tech exports as share of total manufactured goods", and it is classed by investors as an emerging economy. Argentina is a founding member of the United Nations, Mercosur, the Union of South American Nations, the OEI, the World Bank Group and the World Trade Organization, and is one of the G-20 major economies.
|